بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

آیفون ایکس هم آنقدر شبیه سایر محصولات اپل است که توانسته به همان میزان محبوبیت دست پیدا کند. اما از طرفی آنقدر متفاوت است که ممکن است برای مرور در اینترفیس آن نیاز به کمک داشته باشید. اگر مثلاً در رابطه با گرفتن اسکرین شات یا خاموش کردن دستگاه دچار مشکل و دردسر می‌شوید، تجربه کاربری آیفون ایکس برای شما چالش برانگیز خواهد بود.
در این مطلب نکات و ترفندهایی برای استفاده از این گوشی به شما آموزش می‌دهیم که از کار با کنترل سنتر تا اپل پی همه را پوشش می‌دهند.

نحوه بررسی درصد شارژ باتری

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

افرادی که از یک آیفون قدیمی تر به آیفون ایکس مهاجرت می‌کنند، متوجه می‌شوند که درصد شارژ باتری بالای صفحه نمایش داده نمی شود. هر چند امکان نمایش درصد شارژ باتری در صفحه اصلی وجود ندارد اما می‌توانید با پایین کشیدن سمت راست صفحه یعنی جایی که کنترل سنتر قرار دارد، آن را مشاهده کنید.

نحوه استفاده از قابلیت دسترسی آسان

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

دسترسی به برخی اپلیکیشن‌ها و مطالب با صفحه نمایش ۵٫۸ اینچی آیفون ایکس برای کاربرانی که دستان کوچکتری دارند سخت است. اما جای نگرانی نیست چون با قابلیت دسترسی آسان اپل می‌توانید آیکن اپلیکیشن‌ها را بالای صفحه قرار دهید تا راحت تر به آنها دسترسی داشته باشید. وارد مسیر Settings > General > Accessibility > Reachability شده و این قابلیت را فعال کنید. برای استفاده از این قابلیت در مدل‌های قدیمی تر مثل آیفون ۸ پلاس باید دو بار روی صفحه Home ضربه بزنید. در صورت فعال شدن این قابلیت در آیفون ایکس می‌توانید با کشیدن انگشت روی نوار افقی پایین صفحه به اپلیکیشن‌ها دسترسی پیدا کنید. برای برگرداندن آنها به محل قبلی انگشتتان را حدود یک اینچ بالای نوار بکشید یا در یک نقطه از صفحه کلیک کنید.

نحوه جابجایی بین اپلیکیشن‌ها و برگشتن به صفحه اصلی

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

در مدل‌های قبل از آیفون ایکس برای جابجایی بین اپلیکیشن‌ها یا برگشتن به صفحه اصلی از دکمه home استفاده می‌شد. با آیفون ایکس و مدل‌های بعد از آن اگر بخواهید تمام اپلیکیشن‌های باز را وقتی در صفحه اصلی هستید مشاهده کنید، کافیست گوشه پایین صفحه را بالا بکشید. به این ترتیب همه اپلیکیشن‌های باز را مشاهده می‌کنید.

نحوه بستن اپلیکیشن‌های باز

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

بستن اپلیکیشن‌ها در آیفون ایکس به آسانی انجام می‌شود. کافیست به همان روشی که اپلیکیشن‌های باز را مشاهده می‌کنید، پایین صفحه را بالا بکشید. سپس می‌توانید با حرکت به سمت چپ و راست اپلیکیشن مورد نظرتان را انتخاب و آن را به بالا بکشید تا از لیست اپلیکیشن‌های باز خارج شود.

نحوه تنظیم Face ID

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

وقتی برای اولین بار آیفون ایکس را تنظیم می‌کنید، می‌توانید Face ID را فعال کرده و مثل Touch ID مراحل تنظیم آن را سپری کنید. برای انجام این کار باید سر خودتان را دوبار بچرخانید تا دوربین TrueDepth بتواند تمام ویژگی‌های صورت شما را شناسایی و ثبت کند. اگر به هر دلیلی این کار را انجام ندادید، می‌توانید بعداً از مسیر Settings > Face ID and Passcode > Set up Face ID دوباره آن را انجام دهید. در این صورت هم باید اجازه بدهید تا چهره شما دو بار اسکن شود. پس از انجام این کار برای باز کردن قفل صفحه کافیست با چشمان باز قفل صفحه را بالا بکشید. اگر نگاه شما به گوشی نباشد، قفل آن باز نمی شود.

نحوه فعال کردن Siri

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

در سمت راست صفحه آیفون ایکس یک دکمه پاور ممتد قرار دارد – که البته ما به آن دکمه قفل می‌گوییم چون کاربرد اصلی آن خاموش کردن گوشی نیست. می‌توانید با نگه داشتن دکمه قفل در سمت راست صفحه برای چند ثانیه،Siri را فعال کنید. به این ترتیب این دستیار صوتی اپل نمایان شده و آماده پاسخ دادن به سوالات و پیروی از فرمان‌های شما خواهد بود. برای خروج از Siri دوباره دکمه قفل را فشار دهید.

افزودن دکمه home به صفحه

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس آیفون ایکس اولین مدل آیفون بود که دکمه home را کنار گذاشت و ممکن است عادت کردن به این شرایط سخت باشد. برای اضافه کردن این دکمه به صفحه می‌توانید از AssistiveTouch استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید به جای استفاده از حرکات دست آیفون ایکس با فشردن این دکمه به صفحه اصلی برگردید. برای فعال کردن این قابلیت به مسیر Settings > Accessibility > AssistiveTouch رفته و آن را فعال کنید.
حالا یک دایره در پایین صفحه نمایان می‌شود که می‌توانید آن را به هر نقطه دلخواهی از صفحه جابجا کنید. هنگامی که از گوشی استفاده می‌کنید، این ابزار به صورت خودکار روی صفحه جابجا می‌شود تا مانع مشاهده محتوای صفحه نشود. وقتی روی آن ضربه بزنید یک منو باز می‌شود که گزینه‌های مختلفی مثل اعلان‌ها، اسکرین شات، دکمه قفل و غیره را در اختیار شما قرار می‌دهد برای برگشتن به صفحه کافیست دوباره روی این دایره ضربه بزنید.

نحوه اسکرین شات گرفتن

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

ممکن است گرفتن اسکرین شات با آیفون ایکس بدون حضور دکمه homeکمی دشوار به نظر برسد بخصوص حالا که تا حدی به گرفتن اسکرین شات در اندروید شباهت پیدا کرده است. برای انجام این کار کافیست دکمه قفل و دکمه افزایش صدا را همزمان فشار دهید. وقتی اسکرین شات گرفت شد، در گوشه سمت چپ پایین صفحه نمایش داده می‌شود. می‌توانید برای ویرایش روی این تصویر ضربه بزنید و بعد آن را ذخیره یا حذف کنید.

نحوه دسترسی به اعلان‌ها و کنترل سنتر

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

آیفون ایکس یک notch یا فرورفتگی دارد که همان فضای سیاه بالای صفحه است که تکنولوژی‌های لازم برای Face ID در آنجا تعبیه شده است. قسمت کنار و سمت راست این فرورفتگی کاربرد خیلی خاصی دارد و با استفاده از آن می‌توانید کنترل سنتر را باز کنید. کافیست این قسمت را پایین بکشید تا کنترل سنتر باز شود. برای دسترسی به مرکز اعلان‌ها قسمت سمت چپ یا وسط بالای صفحه را پایین بکشید. به این ترتیب صفحه اعلان‌ها ظاهر می‌شود و می‌توانید برای برگشتن به صفحه اصلی، دوباره آن را به سمت بالا بکشید. در مرکز اعلان‌ها باز هم می‌توانید صفحه را به سمت چپ بکشید تا به دوربین دسترسی پیدا کنید یا برای مشاهده ویجت‌های Today صفحه را به سمت راست بکشید.

نحوه دسترسی به اپل پی

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

برای ورود سریع به اپل پی در آیفون ایکس کافیست روی دکمه قفل در سمت راست گوشی دو بار ضربه بزنید. سپس اطلاعات کارت شما نمایان می‌شود و Face ID به صورت خودکار چهره شما را اسکن می‌کند تا بررسی کند که شما مالک کارت هستید یا خیر. اگر تمایلی به استفاده از Face ID ندارید، می‌توانید کد عبورتان را به صورت دستی تایپ کنید.

نحوه خاموش کردن گوشی

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

می‌توانید با نگه داشتن همزمان دکمه‌های صدا و قفل گوشی را خاموش کنید. سپس گزینه slide to power off در بالای صفحه نمایان می‌شود. به این ترتیب می‌توانید در صورتی که نیاز به کمک اضطراری داشتید به بخش‌های Emergency SOS و Medical ID دسترسی پیدا کنید.

نحوه عکس گرفتن در حالت پرتره

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

با آیفون ایکس می‌توانید از حالت پرتره هم در دوربین جلو و هم دوربین پشت استفاده کنید. پس از باز کردن دوربین، گزینه Portrait را انتخاب کنید تا گزینه‌های مختلف برای نورپردازی پرتره مثل Natural Light، Studio Light، Contour Light و غیره را مشاهده کنید. برای گرفتن سلفی می‌توانید روی دکمه چرخش دوربین ضربه بزنید.

نحوه روشن کردن صفحه

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

در حالت معمولی برای باز کردن قفل صفحه آیفون باید از Touch ID استفاده کنید اما در آیفون ایکس کافیست روی صفحه ضربه بزنید تا روشن شود.

فعال/غیرفعال کردن raise to wake

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

هر زمان آیفون ایکس را به سمت صورت خودتان ببرید، صفحه به صورت خودکار اصطلاحاً wake up می‌شود. به این مکانیزم Raise to Wake گفته می‌شود و مدتیست روی گوشی‌های آیفون فعال شده است. برای خاموش کردن این مکانیزم به مسیر Settings > Display & Brightness رفته و Raise to Wake را فعال یا غیرفعال کنید.

ارسال Animoji

بهترین نکات و ترفندهای آیفون ایکس

Animoji ایموجی‌های متحرک هستند که می‌توانید برای کاربران iOS یا اندروید ارسال کنید. این ایموجی‌ها برای رهگیری احساسات شما از دوربین‌های TrueDepth مربوط به Face ID استفاده می‌کنند که به نوعی شبیه تکنولوژی تشخیص احساساتی است که در فیلم‌ها استفاده می‌شود. برای ارسال یکی از این ایموجی‌ها وارد اپلیکیشن Messages شوید. یک پیام جدید ایجاد کنید و حالا یک نوار حاوی اپلیکیشن‌های مختلف در پایین صفحه نمایان می‌شود. کنار آیکن اپ استور ایموجی میمون را مشاهده می‌کنید. روی آن ضربه بزنید تا صفحه ضبط Animoji ظاهر شود. می‌توانید این صفحه را بالا بکشید تا تمام صفحه شود. ایموجی مورد نظرتان را انتخاب کنید و حالا همانطور که مشاهده می‌کنید این ایموجی حرکات چهره شما را رهگیری می‌کند. روی دکمه رکورد قرمز رنگ ضربه بزنید تا یک ویدیوی ۱۰ ثانیه ای (با صدا) ضبط شود که می‌توانید آن را برای دوستانتان ارسال کنید. این کار باعث می‌شود برای کاربرانی که آیفون ایکس ندارند، یک فایل ویدیویی نمایش داده شود.

 

استوریج
خرید پاوربانک
خرید سرور